Vyhľadávať v tomto blogu

piatok 5. júla 2013

Coca Cola

Určite poznáte slávny príbeh o tom, ako lekárnik John Pemberton z Atlanty vymyslel najobľúbenejší nápoj na svete Coca Colu. Predávala sa v lekárni, 5 centov za pohár. Ak si myslíte, že ide o moderný nápoj, mýlite sa. Pochádza z viktoriánskej éry. Predávať sa začal v roku 1886. Názov Coca Cola vymyslel Pembertonov účtovník Frank Robinson a jeho rukopisne napísaný názov môžeme na fľaškách vidieť až podnes.


Coca Cole boli od začiatku pripisované blahodárne účinky. Bola hlavne proti bolesti hlavy a nervovým ochoreniam. Veď prečo by ju inak predávali v lekárni? Mala však iné zloženie ako dnes a obsahovala odvar z listov koky. Pemberton sa inšpiroval francúzskym alkoholickým nápojom značky Vin Mariani, ktorý odvar z listov koky obsahoval tiež. Tento nápoj bol označený ako tonic, ktorý mal navrátiť zdravie, energiu a vitalitu. S chuťou ho zvykla piť aj kráľovná Viktória. 


V roku 1888 si kúpil práva na značku Coca Cola businessman Asa Griggs Candler. Bol taký úspešný v propagovaní Coca Coly, že v roku 1895 postavil továrne na Coca Colu v Chicagu, Dallase a Los Angeles. Nebol však natoľko dôvtipný, aby si uvedomil, že nápoj sa bude lepšie predávať vo fľaškách. Na to prišiel až ďalší businessman Joseph Biedenharn, ktorý dal v roku 1899 práva na to, aby sa nápoj predával vo fľaškách za 1 dolár. Fľašky sa stali veľmi obľúbené a mnohé spoločnosti začali Coca Colu napodobňovať. 


Ak sa budete v týchto sparných dňoch chladiť Coca Colou, nezabudnite, že aj tento moderný nápoj v plastovej fľaške má svoju históriu a už ľudia z viktoriánskej éry si mohli vyskúšať jeho povzbudzujúce účinky.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára