Vyhľadávať v tomto blogu

streda 10. augusta 2011

KroketKroket je šport typický pre viktoriánske Anglicko. Ja som sa s ním prvýkrát stretla v knihe Alica v krajine zázrakov. Hra s plameniakmi namiesto palíc a s ježkami namiesto loptičiek sa mi veľmi zapáčila. Poďme si teda povedať niečo o histórii tohoto zaujímavého športu.


Pôvod kroketu nie je veľmi jasný. Niektorí si myslia, že vznikol s francúzskej hry zvanej Paille Maille alebo Pall Mall. Iný ju ale viac spájajú s golfom. Isté však je, že hra prišla v roku 1851 z Írska do Anglicka. Nikto však nevie ako sa do Írska dostala. Možno ju tam predviedla nejaká francúzska mníška alebo utečenec. Slovo croquet pochádza zo slova croche, je to staré severofrancúzske slovo, ktoré znamená pastierska palica. Ďalší hľadajú základ slova  v írskom slove cluiche, čo znamená hra.


Kroket ako prvý videla slečna MacNaghten, ktorá pozorovala, ako ho hrajú v Írsku. Potom s hrou oboznámila pána Spratta, ktorý o nej často diskutoval s pánom Jacquesom. Ten napísal prvé pravidlá kroketu bez toho, aby to prediskutoval s pánom Sprattom. Vyrobil aj prvé náčinie pre hru a vybudoval si na tom svoj biznis.


Kroket sa stal populárny hlavne medzi ženami, lebo to bola pre nich nová skúsenosť hrať vonku v spoločnosti mužov. Bol to aj jeden z prvý športov hraný oboma pohlaviami v Amerike. Keď sa loptička zatúlala do kríkov, bolo dovolené, aby ju išla hľadať mladá žena v sprievode muža. Popularita hry vzrástla v roku 1860, keď sa záhradné večierky začali nazývať kroketové večierky.

Členovia rodiny predsedu vlády Gladstonea pri hre kroketu
Kroket bol predstavený aj v Indii. Bol hrávaný s 10 obručami, 2 kolíkmi a s palicami alebo pálkami s kladivkom na konci. Palice mali vtedy veľmi veľké rozmery. Hra sa hrala v sekvenciách podľa farieb loptičiek. Dodnes sa tak hrá kroket v Amerike.


Vyšlo veľa kníh o krokete, ale Jones-Whitmore napísal prvú knihu o taktike v krokete. Tento pán vyhral aj prvý šampionát kroketu o ktorom sú záznamy z roku 1867 v Eveshame. V roku 1869 vznikol celoanglický kroketový klub vo Wimbledone. Vtedy sa už konal riadny šampionát, ktorý vyhral Walter Peel, ďalší dôležitý hráč. V týchto časoch sa začala postupne znižovať dĺžka kroketových palíc. V roku 1870 bol v Anglicku predstavený tenis a začali sa viesť dlhé spory o tom, ktorý šport je lepší. Popularita tenisu prudko narástla a zatlačila kroket do úzadia. Svoje miesto má vo svete dodnes, ale mi sa o ňom na športových kanáloch určite nič nedozvieme.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára