Vyhľadávať v tomto blogu

piatok 23. novembra 2012

Nočný cirkus

Otvárame za súmraku,

zatvárame za úsvitu

Príbeh sa odohráva na konci 19. storočia.  Prostredie je ahistorické. Avšak vďaka fantazmagorickej atmosfére a takmer uzavretému priestoru cirkusového areálu absenciu historických súvislostí nepocítime.


Mylne som sa domnievala, že kniha bude založená na ľúbostnom príbehu dvoch mladých čarodejníkov, ktorí sú od detstva pripravovaní na súboj s vopred neurčenými pravidlami. Táto hlavná zápletka je však v úzadí a hlavnú postavu hrá cirkus samotný. Ten spája osudy účinkujúcich, ktorí sú tiež zapletení v sieti  prebiehajúceho súboja. Práve cirkus sa stal totižto bojiskom kúzelníkov.


Iluzionista Prospero uzavrel stávku so svojim sokom Alexandrom. Prospero sa v nej zaviazal učiť svoju dcéru Celiu mágiu a keď príde čas, mala sa postaviť Alexandrovmu kandidátovi.
Takto rozohrali šachovú partiu, kde len hodlali posúvať svoje figúrky proti sebe. Nevedeli však, že ich žiaci sa ako prví za mnohé desaťročia až storočia vzoprú svojim učiteľom.
Alexander si vybral za protikandidáta Marca, chlapca, ktorého našiel v sirotinci. Zatiaľ, čo Celia celé roky skúšala praktickú mágiu, Marco študoval množstvo kníh a čarovných znakov. Bol poslaný ako pomocník vplyvnému indickému mužovi Chandreshovi, ktorý má rád všetko nezvyčajné a exotické. V jeho hlave sa zrodí nápad na stavbu neobvyklého cirkusu s množstvom stanov namiesto jedného. Na svoju preslávenú polnočnú hostinu si pozve niekoľkých zaujímavých ľudí, ktorí sa stanú zakladateľmi cirkusu a pustia sa do zháňania účinkujúcich. Vtedy prichádza na scénu Celia, ktorá sa stane iluzionistkou v cirkuse. Samozrejme, rovnako ako jej otec, aj ona pomocou mágie vytvára kúzla, ktoré majú vyzerať ako falošné triky iluzionistov.


Cirkus je tvorený množstvom stanov rôznych veľkostí. Všetky sú čiernobiele pásikavé a všetko v cirkuse je ladené do týchto farieb. Účinkujúcich môžete nájsť nielen v stanoch, ale aj na dvore. V strede horí oheň s bielym ohňom, môžete si tu kúpiť všakovaké dobroty, ako jablká v karameli. Môžete sa poprechádzať v stane, kde sa nachádza krajina tvorená z ľadu. Môžete prísť do stanu, kde ak otvoríte nejakú nádobku a privoniate k nej, prenesie vás na rôzne príjemné miesta. Môžete sa pozrieť na akrobatov, ktorí nepotrebujú záchrannú sieť alebo len tak žasnúť nad ohybnosťou hadej ženy. To všetko však len počas noci, kedy má cirkus otvorené. Cestuje po celom svete, všade chodí bez ohlásenia, ale stále má plno. Nikdy neviete, kedy narazíte na nové atrakcie, lebo ich je tam neskutočné množstvo. A bodaj by nie, keď Celia a Marco prídu na to, že práve tu majú ukázať svoju šikovnosť. Preto v ňom tvoria nové a nové kuriozity. Zatiaľ čo Celia cestuje všade s ním, Marco musí sedieť doma a ostáva s cirkusom v spojení len cez svoju priateľku-vešticu. Tá už dávno vie, že Marco zahorí túžbou k Celii, s ktorou sú spolu spútaní magickou energiou.
V cirkuse sa nachádzajú aj úžasné hodiny, ktoré sú celé čiernobiele a menia svoju podobu každou minútou. Vytvoril ich hodinár Friedrick Thiessen, ktorému sa cirkus tak zapáči, že vytvorí skupinu nadšencov, ktorí sa nazývajú reveurs. Majú medzi sebou jednotlivcov, ktorí cestujú po svete všade s cirkusom alebo len takých ktorí ho navštívia, keď je v blízkosti ich domova. Spája ich však veľká vášeň a nadšenie pre cirkus. Majú na sebe vždy nejaký červený doplnok, aby sa v ňom ľahšie spoznali, či už je to červený kvet alebo šál.
K ďalším obdivovateľom cirkusu patrí aj mladý Bailey, ktorý sa nevie rozhodnúť, či má zostať na rodinnej farme alebo odísť študovať. Osud si však pre neho prichystá niečo iné.  A keď vstúpi do cirkusu, okúzli ho dievča s ohnivými vlasmi. Je to malá Viki, ktorá sa so svojim bratom Mikim narodila presne v tú noc, keď otvorili cirkus. Obidvaja majú rovnaké magické nadanie ako Celia. Miki však vidí minulosť ľudí a Viki vie z hviezd vyčítať budúcnosť.
Všetky tieto postavy tvoria esenciu čarovnej knižky, ktorá je ako stvorená na dlhé jesenné večery.

1 komentár:

  1. Díky za recenzi, doufám, že se k Nočnímu cirkusu brzy dostanu...

    Exituje i browserová klikací hra na stejné téma - sice jsem u ní nevydržela, ale od stejných developerů hraju Fallen London, a ten je skvělý. Tak třeba to chce jen knížku předem přečíst...

    http://www.nightcircus.co.uk

    OdpovedaťOdstrániť