Vyhľadávať v tomto blogu

streda 2. februára 2011

Rad nešťastných príhod

Pred niekoľkými rokmi sa mi do rúk dostala kniha Rad nešťastných príhod a bola som nadšená. Na moje veľké sklamanie v slovenčine vyšli len prvé dva diely. Keď som kontaktovala vydavateľstvo, napísali mi, že ďalšie už nevydajú. Očividne pre veľký nezáujem slovenských čitateľov. V Čechách ale vyšlo všetkých 13 dielov a pomerne rýchlo zmizli z predaja.
Knihu napísal Daniel Handler, ktorého meno v knihe nenájdete, lebo spisovateľom knihy je vymyslená postava - Lemony Snicket, ktorý je rozprávačom a tiež samostatná postava príbehu, ktorá pátra po smutných osudoch troch súrodencov Baudelairových. Príbeh sa začína, keď ich sídlo zničí oheň a spolu s domom prídu aj o rodičov. Dostávajú sa k opatrovníkovi - grófovi Olafovi, o ktorom však nikdy predtým nepočuli. Je to zlovestný herec, ktorý sa ich snaží pripraviť o majetok a vo svojich prevlekoch prenasleduje deti aj k ich ďalším opatrovníkom.
Po šiestich rokoch od vydania kníh bol podľa prvých troch - Zlý začiatok, Hadia izba a Široké okno natočený film. Podľa mnohých divákov film vyzerá ako keby ho natočil Tim Burton. Zdá sa, že keby to tak bolo, film by už len vďaka tejto nálepke získal oveľa viac z tržby, lebo v tomto prípade, kedy bol režisérom Brad Silberling, film prerobil. A asi aj vďaka tomu sa nečrtá, že by mali vzniknúť ďalšie pokračovania. Film je podľa mňa úžasným spracovaním prvých troch kníh, aj keď prvá vec ktorú musím filmu vytknúť je to, že je strašne krátky a film sa preto rúti obrovskou rýchlosťou. Pri svojom pobyte u strýka Montyho to vo filme vyzerá ako keby tam strávili len jeden deň, zatiaľ čo v knihe ich bolo oveľa viac. To je však problém väčšiny filmov, ktoré sú natočené podľa literárnej predlohy. Grófa Olafa tu stvárnil vynikajúci Jim Carrey. Niektorým sa nepáčilo práve jeho osadenie, ale ja som sa smiala na každej jeho grimase. Gróf Olaf má byť hlavne bezcitný zloduch a to sa mu podarilo zahrať presvedčivo.
Film a knihy sa dajú považovať za steampunk hlavne kvôli záľube najstaršej sestre Violet, ktorá je vynálezkiňou. Taktiež atmosféra a aj oblečenie hercov vo filme je viktoriánske. V knihe sa však bežne objavuje telefón, auto, v jednej časti dokonca helikoptéra alebo počítač. Vo filme môžeme vidieť auto zo 60-tych rokov- Tatru 603.
Ak vás baví pochmúrna atmosféra vo filmoch a neštítite sa detských filmov, učite si Rad nešťastných príhod nenechajte ujsť.


1 komentár:

  1. dik za tip, vobec som o tom nepocula a vyzera to dobre :)

    OdpovedaťOdstrániť