Vyhľadávať v tomto blogu

pondelok 28. novembra 2011

Vzducholode nad Bratislavou


Nedávno som bola v Národnej galérii na výstave Nové Slovensko a zaujali ma fotky vzducholodí nad Bratislavou. Prvá fotka ktorú som našla je od Aurela Dostála z roku 1930 a fotka je z Rybného námestia odfotená v raňajších hodinách a môžete na nej vidieť Graf Zeppelin.


Autorstvo druhej fotky nepoznám. Ak však chcete vidieť ďalšie dve fotky vzducholodí od slovenských autorov, zájdite na spomínanú výstavu. Určite vás oslovia fotky a obrazy od roku 1918, ktoré reflektujú prejavy výdobytkov modernej civilizácie v našej krajine, kde sa moderné umenie inšpirovalo tradičnou ľudovou kultúrou. 


SNG, Ján Galanda, 1935, vzducholoď nad stredozemným morom

3 komentáre:

 1. Pekné fotky. Len som voláko nepochopil - oni fakt lietali aj ponad BA (viedla tadial nejaká linka), alebo sú to fotomontáže?
  Inak, nevyskytuješ sa niekde na Facebooku? Čítačky nestíham pozerať a takto sem zavítam iba veľmi občasne, keď si spomeniem. Facebook je dobré pripomínadlo. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Veď som napísala aj kto, kde a kedy to napísal, len o tej druhej neviem presnejšie informácie, ale nemala by to byť fotomontáž. A viem len, že sa tu nepremávali nejako často, toto bola výnimočná udalosť, že tá vzducholoď preletela cez Bratislvu, ale určite nie v rámci nejakej linky aké mávajú dnešné lietadlá :D

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Veď odfotiť mohol, len ma zaujímalo, či je to real. Lebo viem, že na začiatku storočia bola taká móda vkladať do reálnych fotiek rôzne vymoženosti techniky. Existovali na to aj šablóny. Keď som robil v múzeu, videl som také fotky. Ale boli oveľa menej presvedčivé ako tieto, takže budú asi real.
  A vzducholode mali normálne linky, ony nelietali len tak nadivoko, veď prevážali ľudí. Je však možné, že tá linka nebola tak presne vymedzená ako pri lietadlách - možno presnú trasu letu viac ovplyvňovali vetry.

  OdpovedaťOdstrániť