Vyhľadávať v tomto blogu

streda 21. marca 2012

Emilie Autumn

V pondelok večer som sa ocitla na koncerte Emilie Autumn. Jej celé meno je Emilie Autumn Liddell. Ak by ste boli takí fanatici do Alice v krajine zázrakov ako ja, tak by ste vedeli, že Alica Liddellová bola dvornou múzou pána Charlesa Lutwidgea Dodgsona alias Lewisa Carrolla. Práve podľa tejto Alice Carroll vytvoril svoju najznámejšiu hrdinku. A Emilie Autumn sa hrdí tým, že predkovia jej mamy sú Liddellovci. Hudba, ktorú robí toto útle žieňa sa nazýva "victoriandustrial" a spája prvky glam rocku, klasickej hudby, kabaretu, elektroniky a burlesque.


Emilie vyrastala v Californii s huslami v ruke, takže hudbe sa venovala od malička. Už vtedy zistila, že je iná a to nielen kvôli svojim tragickým zážitkom, ale aj kvôli svojej manio-depresívnej chorobe. Začala sa výstredne obliekať a rozhodla sa ísť svojou netradičnou cestou. Má zvláštnu slabosť pre víly, ktoré sú základnou témou jej fantasy rockového albumu Enchant.


Keď sa Emilie vrátila z turné s Courtney Love v roku 2004, otehotnela. Vystrašená tým, že by malo po nej dieťa zdediť jej psychickú chorobu, išla na potrat. Neskôr sa pokúsila spáchať samovraždu a bola hospitalizovaná na psychiatrii. Tieto zážitky zvečnila vo svojej knihe The Asylum for Wayward Victorian Girls. Emilie má špeciálny vzťah aj ku zvieratám, je vegánka a má dvoch potkanov (nepočítam tisíce plyšových potkanov od fanúšikov) Sira Edwarda A Basila a mačku, čo sa volá Fish.


Emilie vystupovala so skupinou Bloody Crumpets - Veronica Varlow, Captain Maggot a The Blessed Contessa. Celý koncert sa niesol v duchu ženskej sily a feminizmu. Na začiatku v pozadí hrala pesnička z disneyovskej Alice v krajine zázrakov, čo ma veľmi potešilo a navodilo to hravú atmosféru hneď od začiatku. Pesničky mali dobre vybraté. Na začiatku rýchle a striedali ich hranými a rozprávanými pasážami, neskôr prišli na rad staré, pomalšie hity. Veľmi sa mi páčilo vylievanie čaju z čajníkov a hádzanie koláčikov do publika. Niečo také totižto na koncertoch nie je bežné. Určite by som si nenechala túto netradičnú interpretku ujsť aj nabudúce.

3 komentáre:

  1. asi na koncert by som sa siel pozriet koli hudbe aj atmosfere ale neviem preco ma to nejak viac nedostalo hudobne si to vychutnat doma pri pohare cerveneho

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Ak mám pravdu povedať, ani mne sa tá hudba nejak špeciálne nepáči, ale inak Emilie ako osobnosť je pre mňa veľmi zaujímavá.

    OdpovedaťOdstrániť
  3. Emilie ma svoje prednosti a urcite je osobnost ,videl som na videu jej koncert a atmosfera bola dost zaujimava az ma to pohltilo a kukal som to cele ,a ta hudba k tomu posobila carovne ,a aku music uprednostnujes?

    OdpovedaťOdstrániť