Vyhľadávať v tomto blogu

piatok 27. júla 2012

Zemětřas

V dobe občianskej vojny prilákali správy o zlate na zamrznutom Klondiku na severozápade Pacifiku tisíce dobrodruhov. Každý chcel zbohatnúť. Ruskí ťažiari si dokonca najali vynálezca Levitica Bluea, aby im skonštruoval stroj, ktorý dokáže ťažiť zlato pod ľadom. Tak sa zrodil "Zemětřas". Už pri prvej skúške sa však stal neovládateľným - zničil niekoľko blokov v centre mesta a otvoril puklinu, z ktorej začal stúpať jedovatý plyn. Tí, ktorí sa ho nadýchli, sa zmenili na živé mŕtvoly...
Uplynulo šestnásť rokov. Zničené a zamorené mesto delí od okolia vysoký múr. Len kúsok za ňou žije Blueova vdova so svojim päťnásťročným synom Ezekielom. Ten sa jedného dňa v snahe očistiť meno svojho otca vydáva na výpravu späť do zničeného mesta. Do mesta plného hladných nemŕtvych, vzdušných pirátov a ozbrojených zločincov...

Keď som prvýkrát čítala o čom bude kniha Zemětřas (prvá kniha zo série Mechanické století) autorky Cherie Priestovej, predstavovala som si ju úplne inak. 
Klasické steampunkové knihy zasadené do viktoriánskeho Anglicka sa u nás dajú zohnať len veľmi ťažko, o to viac ma prekvapilo, že do češtiny bola preložená takáto netypická steampunková knižka odohrávajúca sa v Seattli v Amerike v roku 1879, kde sa ešte stále odohráva občianska vojna. Práve kvôli nej som si predstavovala, že kniha sa bude viac zameriavať na túto alternatívnu históriu, zatiaľ čo v knihe je to skoro nepodstatná informácia.
Cherie Priestová sa k steampunku dostala cez gotiku, do ktorej je zasadená aj jej prvá knižná séria. Nečudo, že k jej obľúbeným knihám patrí Drakula.
A v čom je Zemětřas taký netypický? Predovšetkým, nie je to len čisto steampunkový román, ale dal by sa zaradiť aj k postapokalyptickým a zombie románom. Autorka sa nezaoberá dopodrobna technickými opismi vynálezov, stavia skôr na svojom príbehu matky, ktorá je schopná urobiť všetko pre to, aby našla svojho syna a vynahradila mu roky neúplných informácií o svojom otcovi. V meste plnom zombíkov nájdete okrem pirátov na vzducholodiach aj prisťahovaných Číňanov, šialeného vedca a jeho prisluhovačov a skupinku odbojných obyvateľov, z ktorých sa ešte vďaka plynovým maskám nestihli stať nemŕtvi.
Briar sa so svojim synom Zekom museli ťažko pretĺkať životom, pretože na jednej strane je Briar jediná žijúca, ktorú mohli obyvatelia viniť za mestskú katastrofu, ale na druhej sa jej otec pri nešťastí hrdinsky vyznamenal a zahynul, keď pomáhal utekať ľuďom zo zamoreného mesta. Zek sa snaží očistiť aj meno svojho otca a preto sa vydáva za múr. Netuší však aký je ľahkomyseľný a čo všetko ho tam čaká. Ešteže sa jeho mama, ktorá zažíva možno horší život v nezamorenej časti mesta, ako za múrom, bezhlavo vrhá za ním. Tam sa práve vďaka dobrej povesti svojho otca ľahko prebíja množstvom nemŕtvych s pomocou nových priateľov.
Čo sa mi na knihe páčilo, bola neustála akcia, ktorá striedala príbeh matky so synom. Postavy sú uveriteľné, aj keď nemŕtvi už trochu menej. Vzducholode tiež nie sú v tejto knihe ťažiskom. Tradičné steampunkové okuliare tu však nosia všetci, či už pred alebo za múrom. Tak či už máte radi neutíchajúcu akciu alebo romány s dobre vykreslenými charaktermi, určite si prídete na svoje.


1 komentár:

  1. To som potrebovala! Nedávno som na túto knihu narazila (ale z neznámeho dôvodu nehľadala recenzie) a skoro si ju objednala. Ale Leviathan bol viacej odporúčaný... tak nakoniec skončil u mňa on. Zemětřas ho bude asi čoskoro nasledovať :D

    Inak, milujem tvoj blog ;w;

    OdpovedaťOdstrániť