Vyhľadávať v tomto blogu

sobota 1. septembra 2012

Clementine

Maria Isabella Boydová, úspěšná konfederační špionka, se během let stala natolik známou, že je pro výzvědnou službu prakticky nepoužitelná. Jako vdova propuštěná ze státních služeb a na hranici bídy neochotně přijímá nabídku Pinkertonovy národní detektivní agentury v Chicagu. Aby toho nebylo málo, jejím prvním úkolem je zakázka unionistické armády. Federaci totiž velice leží na srdci osud nákladní vzducholodě Clementine, kterou k nelibosti Strýčka Sama přes Skalnaté hory neúprosně pronásleduje jiná vzducholoď. Clementine převáží utajovaný vojenský náklad, který musí být co nejdřív doručen do Louisville. Podle dostupných zpráv je oním pronásledovatelem uprchlý černoch, po kterém už patnáct let úřady pátrají. Celou tu dobu se kapitán Hainey pohybuje po celém kontinentu, zanechává za sebou vyloupené banky, krade válečné stroje a pašuje zbraně od pobřeží k pobřeží. A Maria ho má chytit. (Anotácia)
A je tu druhá kniha od Cherie Priestovej patriaca do knižnej série Mechanické století. Nejde však o ďalší román, ale novelu.
Ak som autorke v jej prvom románe Zemětřas vytýkala, že nám ponúka málo zo sveta alternatívnej Ameriky, už v tejto novele to plne odčinila.
Knihu si môžete prečítať nezávisle od Zemětřasa, lebo až na pár narážok s ním nemá Clementine spoločnú dejovú líniu. Ak ste však čítali prvý diel prezradím vám, že v tejto knihe sa pozrieme na osud jedného vzdušného piráta, ktorý prelietal aj nad zamoreným Seattleom.
Nie je to nik iný ako kapitán Croggon Beauregard Hainey. Spolu so svojimi dvoma druhmi sa snaží dostať späť svoju ukradnutú vzducholoď Svobodná vrána, teraz nesúca meno Clementine. Aj keď počas tohto dobrodružstva kradne oveľa lepšie lode, tej svojej sa nemieni vzdať.
Zatiaľ čo Haineymu je jedno, čo loď preváža, agentku Mariu Isabellu Boydovú zaujíma len to. Je to totižto účelom jej prvej úlohy u Pinkertona. Má za každú cenu zaistiť, aby Clementine bezpečne doviezla svoj náklad do Louisville. Postupne však prichádza na to, že záhadný tovar by mohol vo vojne významne prospieť Unionistom, a tak stojí Maria pred dilemou, ku komu sa prikloniť. Bude musieť nakoniec Maria spolupracovať s chýrnym pirátom Haineym?
Kniha sa znovu vyznačuje rozprávačským talentom autorky. Dej sa už nezadrháva ako v Zemětřasovi, dalo by sa povedať, že mi bolo ľúto, že kniha tak rýchlo skončila. Prostredie Ameriky roku 1865, ktorá je stále vo vojne, je opísané veľmi živo. Naháňačka vzducholodí je napínavá a postava Marie nás presvedčí o tom, že autorke sa darí vykresľovať najmä ženské postavy.
Zo série Mechanické století vyšlo už 5 kníh a určite a môžeme tešiť aj na ďalšie preklady. 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára