Vyhľadávať v tomto blogu

pondelok 18. marca 2013

Ripper Street


Ripper Street je seriál od tvorcov BBC odohrávajúci sa vo Whitechapeli v londýnskej časti East End v roku 1889, šesť mesiacov po vraždení Jacka Rozparovača. Policajný dištrikt H Division má v službe mnohých policajtov, ktorí sa snažili dostať práve Jacka Rozparovača. Keď sa vo Whitechapeli začnú objavovať viaceré zavraždené ženy, polícia začne mať pocit, že Jack sa vrátil.


Hlavnou postavou je detektív inšpektor Edmund Reid (Matthew MacFadyen). Musí riešiť zločiny vo Whitechapeli, čo je často veľmi ťažká úloha. Táto štvrť je malé susedstvo s veľkou populáciou a obrovským množstvom chudobných. Jeho postava má základ v skutočnej historickej osobnosti detektíva, ktorý sa svojho času snažil dať do poriadku policajný okrsok a zavádzať nové spôsoby vyšetrovania.


Reidovou pravou rukou je detektív seržant Bennett Drake (Jerome Flynn), s jemnou dušou, ale tvrdými päsťami a detektív kapitán Homer Jackson (Adam Rothenberg), chirurg a bývalý Pinkerton.


Ich častou zastávkou je verejný dom madam Long Susan (MyAnna Buring), ktorá prišla do Londýna z Ameriky spolu s Jacksonom a len s veľkou nevôľou ho necháva bývať u seba. Ich vzťahy sú napäté, lebo Jacksonovi sa páči jedna z najkrajších dievčat v nevestinci: Rose Erskine (Charlene McKenna). Do tej sa zaľúbi aj citlivý Drake.
V každej epizóde sa popri riešení jednotlivých zločinov dozvedáme aj niečo viac zo súkromia hlavných hrdinov. Napríklad o záhadnom zmiznutí (alebo skôr smrti) Reidovej dcéry, Drakeovej vojenskej minulosti a Jacksonovej tajnej identite.


V seriáli sa objavia mnohé historické odkazy z konca viktoriánskej éry. Sú to: otázka postavenia žien v tej dobe, prostitúcia, telegraf, londýnske metro, fotografia, epidémia cholery, psychiatrické inštitúcie, britská armáda, anarchizmus, londýnsky štrajk lodeníc, pinkertonskí detektívi, súperenie medzi Ruskom a Anglickom, transatlantické parné lode. Vykreslenie doby je naozaj skvelé a každý si určite príde v jednotlivých dieloch na svoje.


3 komentáre:

  1. Teda, tak to vidím poprvé, ale hned si to musím sehnat.

    (taky bych brala všechny ty šaty...)

    OdpovedaťOdstrániť