Vyhľadávať v tomto blogu

štvrtok 15. septembra 2011

Čo mal Jules Verne spoločné so Slovenskom?

Poznáte Gustáva Reussa? Bol to revúcky lekár, autor prvej botaniky Slovenska a historik. Mohli by sme ho nazvať aj zakladateľom slovenskej vedeckej fantastiky, lebo už v roku 1856 napísal dielo Hviezdoveda, kde jeho hrdina letí v balóne na Mesiac. Ležala však skoro 130 rokov v rukopise, takže niekto taký ako Jules Verne o tomto diele nič nevedel, takže pri ňom určite nečerpal pre svoj prvý román Päť týždňov v balóne.


To však nie je to, o čom som chcela písať. Bol by však hriech tohoto významného Slováka nespomenúť.
Nedávno som sa dozvedela, že Verne sa zaujímal o slovanskú ríšu a podľa istého dánskeho novinára navštívil v roku 1892 Slovensko. Pri zbieraní materiálov k románu Tajomný hrad v Karpatoch mu robil sprievodcu po okolí Bratislavy slovenský študent teológie menom Janko. Verne mu neskôr poslal aj pár svojich kníh s venovaním. Práve román Tajomný hrad v Karpatoch bol ako prvý preložený do slovenčiny v roku 1917.
A ako iste viete román sfilmoval v roku 1981 Oldřich Lipský. Michal Dočolomanský a kulisy Spišského hradu sa tak objavili v skvelej komédii. Z verneovského námetu však ostala len dejová kostra a základy vynálezov spolu s okúzlením dobou.
Tento román však istým spôsobom vzdáva hold našej krajne.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára