Vyhľadávať v tomto blogu

nedeľa 5. februára 2012

Behemót


Česká anotácia:
Behemót je nejdivočejší stvoření britského námořnictva, které dokáže pozřít nepřátelské bitevní lodě jediným polknutím. A když se teď darwinovci dostali do války proti silám industriálů, budou ho opravdu potřebovat.

Deryn je dívka vydávající se za chlapce v britských vzdušných službách. Alek zase dědic velkého impéria, který se snaží vystupovat jako prostý občan. Společně nyní na palubě živé vzducholodi, Leviathan, doufají, že dokáží válku zastavit. Avšak Leviathan se ve chvíli, kdy ho na mírové misi postihne katastrofální nehoda, stává na nepřátelském území sám lovenou zvěří.

Zapotřebí bude zručnosti Aleka a Deryn, nových spojenců a mnoha statečných srdcí, aby dokázali čelit tomu, co na ně čeká.

Konečne som sa dostala k prečítaniu Behemóta, ktorého som dostala na Vianoce, ale kvôli škole som na neho nemala čas. Musím povedať, že na pokračovanie som sa veľmi tešila a v tomto momente sa neviem dočkať aj tretej časti série s anglickým názvom Goliath (v češtine Goliáš).
A kto je to vlastne behemót s malým b? Je to umelý tvor, podobný krakenovi, ktorého vytvorili britský darwinovci.

Príbeh sa začína, tam kde sa skončil Leviatan, na vzducholodi smerujúcej do Konštantínopolu. Hneď na začiatku posádka živej darwinovskej vzducholodi zažije boj s imperiálnymi vzducholoďami, ktoré majú veľkú posilu, nový zázrak amerického vynálezcu, Teslov kanón. Je to stroj na vytváranie bleskov, ktorý má poškodzovať darwinovské vzducholode. Autor tu použil prvok alternatívnej histórie, lebo Tesla svoje vynálezy naozaj ponúkal rôznym vládam, ale "našťastie" všetci odmietli.

Naši hrdinovia sa dostávajú do Istanbulu, mesta, ktoré lavíruje medzi obidvoma svetovými tábormi, aj keď nemecký vplyv je tu značný a mesto je plné nezvyčajných strojov s tvarmi slonov alebo bohov. Alek sa dostáva preč z Leviatana a stretáva sa s revolučným Výborom pre zjednotenie a pokrok. Nachádza tam nových spojencov, zatiaľ čo Deryn alias Dylan sa vydáva na nebezpečnú misiu.Viac vám už z deja neprezradím, možno len to, že sa v knihe objaví trochu upravený Orient-Express a aj samotný sultán.

Kniha ma opäť zaujala poriadnou akciou a pritom živými opismi. Postavy sa tu vyvíjajú už menej, ale ak si uvedomíme, že dej knihy sa odohráva v pomerne krátkom časovom úseku, nemalo by to ani význam. A je tu stále ešte možnosť, že postavám sa bude autor venovať viac v poslednom dieli.


Ďalším pozitívom knihy je, že má úžasné ilustrácie, ktoré dotvárajú dej. Keith Thompson musí mať naozaj veľmi dobrú predstavivosť, lebo ja si len ťažko dokážem predstaviť, ako vyzeral Istanbul v čase prvej svetovej vojny, a nie ešte ako by vyzeral za prítomnosti nemeckých industirálnych strojov. Viac sa mi ale páči anglická titulka knihy (posúďte sami):


Kniha vyšla v roku 2010, český preklad v roku 2011.  Ak sa chcete dozvedieť viac o deji prvej knihy alebo mojich postrehoch z nej, prečítajte si môj článok Leviatan.

2 komentáre:

  1. Na toto sa už chystám vážne dlho. Snáď keď výjde aj Goliáš, tak si kúpim všetky tri naraz.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Keď som videl tú obálku dvojky, Zrejme jednotka vypadala dosť privážne pre detipre ktoré české vydavatelstvo túto knihu smerovalo. Tak tam museli dať toto. Čo je škoda lebo angloamerický trh má dve obálky jednu pre deti a druhú pre dospelých. Jednotka ma najkrajšiu obálku akú som kedy videl. Škoda že Knižný Klub tiež nevydal dve verzie, detskú a klasickú.

    OdpovedaťOdstrániť