Vyhľadávať v tomto blogu

streda 29. augusta 2012

Goliáš

Záverečná časť trilógie Scotta Westerfelda nesklamala, no ani neohúrila.


Asi takto by sa dal zhrnúť môj pohľad na knihu Goliáš.
Deryn Sharpová alias Derek Sharp stále skrýva svoju totožnosť, ale postupne jej tajomstvo začne odhaľovať viac a viac ľudí. Vojnová britská vzducholoď Leviatan zoberie na svoju palubu záhadného muža menom Tesla, známeho vedca, ale ako si neskôr začne posádka vzducholode a vzápätí aj celý svet uvedomovať, tak trochu blázna. V pozadí sa stále odohráva alternatívna prvá svetová vojna, kde darwinisti so svojimi umelo vytváranými hrozivými zvieratami bojujú proti industriálom s umelými strojmi. V deji Leviatan preletí veľkú vzdialenosť, zastaví sa v Rusku, Japonsku, Mexiku a Amerike. Objaví sa tu zopár starých známych postáv, ale aj nových, kde okrem Teslu spoznáme aj novú reportérku Adelu Rogersovú St. Johnsovú a novinového magnáta Williama Randolpha Hearsta, súpera Josepha Pulitzera, čo sú skutočné historické osobnosti.


Taktiež sa konečne dočkáme ľúbostnej zápletky medzi Deryn a Alekom. Nečakajte však žiadne patetické vyznania. Tento vzťah sa vyvíja počas celej knihy a hrdinovia si naplno uvedomia svoje city až na konci, pretože ich stále zamestnávajú iné, dôležitejšie veci. Alek, ako možný budúci nástupca na rakúsko-uhorský trón stále nezabúda na svoje povinnosti a svoj ľud. Verí, že práve on je zodpovedný za rozpútanú vojnu a životy mnohých ľudí, čo v nej padli. Deryn má čoraz viac problémy so svojou identitou a uvedomuje si, že Alek k nej nebude môcť, ako k neurodzenej, nikdy nič cítiť.

 Opäť sa zoznámime s novými strojmi aj darwinistickými zvieratami. Oproti ostatným knihám  mám však pocit, že si v nej užijeme menej akcie. Inak vynikajúce postavy tu skĺzajú do stereotypov a nové veľmi neohúria. Ak si nevieme niektoré stroje alebo zvieratá predstaviť, opäť nám bude skvelo sekundovať ilustrátor Keith Thompson. Čo ma trochu zamrzelo, bol preklad, lebo chýb je v ňom neúrekom a často to pôsobilo rušivým dojmom.
Oproti ostatným knihám, autor ako keby stratil šťavu. Nemá sa však za čo hanbiť a Goliáš ide ruka v ruke s celou skvelou trilógiou.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára