Preskočiť na hlavný obsah

Olympiáda, Tin Man, Oz a Gatehouse Gazette

Olympiáda je v plnom prúde a ak ste náhodou nestihli sledovať zahajovací ceremoniál, Angličania hneď na začiatku priblížili svetu svoju najdôležitejšiu éru - priemyselnú revolúciu.


Na začiatku sa na scéne rozprestieral typický anglický vidiek s živými zvieratami, športujúcimi ľuďmi a zelenými pláňami.



O chvíľu sa na pahorkoch objavila skupinka mužov v cylindroch a sir Kenneth Branagh, známy anglický herec, v čele, kázal ostatným ako priekopník industrializácie.



Prílev robotníkov, ktorí začali meniť scénu na priemyselnú oblasť, vyústil do kovania olympijských kruhov, ktoré boli zdvihnuté do výšky.  Veľmi presvedčivé kostýmy a obrovská scéna, ktorá dokázala verne zobraziť anglickú prírodu aj priemyselnú zónu, perfektne odštartoval Letné olympijské hry v Londýne.

Ak máte radi Čarodejníka z krajiny Oz, určite vás poteší krátky steampunkový film, ktorý rozpráva príbeh o Plechovom drevorubačovi a o tom, ako stratil svoju lásku.


A ešte niečo pre priaznivcov Čarodejníka z krajiny Oz. K nahliadnutiu je už k dispozícii nový trailer na film Oz The Great and Powerful. V hlavnej úlohe sa predstaví James Franco. Tri čarodejnice si zahrali Mila Kunis, Rachel Weisz a Michelle Williams. Režíruje ho Sam Raimi a do kín príde v roku 2013. Trailer zatiaľ vyzerá nádherne a pripomína mi to najnovšiu Alicu v krajine zázrakov.


A nakoniec, ak sa príliš nudíte, prečítajte si nové číslo Gatehouse Gazette, číslo 22: http://www.ottens.co.uk/gatehouse/gazette-22/

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

10 hrôzostrašných aspektov viktoriánskeho života

1.) Portréty Viktoriánska vyššia trieda (neskôr aj stredná) nemala televízor, aby sa mohla zabávať. Jednou z obľúbených foriem zábavy preto bolo obliecť sa do výstredných kostýmov a pózovať pre priateľov a rodinu. Znie to nevinne, ale predstavte si, že by sa vaša stará mama obliekla do kostýmu gréckej dryády a pózovala by na stole v obývačke, zatiaľ čo ostatní by jej tlieskali. Pre nás to môže vyznievať divne, ale pre viktoriánskych ľudí to bolo normálne a zábavné. 2.) Chudobince Chudobince boli vládou zriadené zariadenia, kde chudobní, chorľaví alebo mentálne chorí mohli žiť. Boli to väčšinou nechcení ľudia na okraji spoločnosti. V tej dobe bola chudoba považovaná za nepoctivú a pochádzala z nedostatku morálnej sily a pracovitosti. Od väčšiny bola vyžadovaná práca, aby ňou prispeli na vlastnú stravu. Tá však bola horšia ako vo väzniciach, aby tam prežili len tí najsilnejší a ostatných sa mohli rýchlo zbaviť. Preto vo viktoriánskom Anglicku nebolo horšie miesto na živo

Taradúr

Taradúr (The Jabberwocky) je moja obľúbená básnička. Napísal ju Lewis Carroll. Nachádza sa v knihe Za zrkadlom a čo tam Alica našla. Nedávno vyšla aj samostatne so steampunkovými ilustráciami. Kúpiť si ju môžete farebnú: http://www.lulu.com/shop/lewis-carroll/the-jabberwocky/paperback/product-6389259.html alebo si ju môžete celú čiernobielu môžete prezrieť tu. A aby ste vedeli, o čo v tejto nonsensovej básni ide, tu je jej slovenský preklad: Taradúr  Pražne je; hľa, slizopružké jazvrtky zotradierne kolodujú po zátraví. Vechťogáje clivia na tie vývrtky, prasotnačky výstia, zlubčia–čo to spraví… Daj pozor na Taradúra, synu môj, chráň sa jeho hryzoľustí, zvlášť keď zurmí, aj na vtáka Krvilaka priprav zbroj, Tupír nech ťa nerozchvatne drapazúrmi! Syn sa mečom vorpalovým opásal, dlho hľadal v diaľobzore nepriateľa. Odpočíval pod bukubom, nehlo stal, zahútaný prešľastával, hudna znela. Žlčodrubý pomaly už odísť chcel, vtom Taradúr búrne húrno zryčal kdesi; syčal, fučal,

Steampunkovú Veľkú noc Vám želám!