Vyhľadávať v tomto blogu

nedeľa 13. marca 2011

Jedia kone uhorkový šalát?

V roku 1861 predviedol Philipp Reiss Frankfurtskej fyzikálnej spoločnosti prístroj, ktorý dokáže prenášať zvuk na diaľku. Ľudia vtedy taký vynález v podstate nepotrebovali a dnes je najpoužívanejším komunikačným prostriedkom na svete.
Philipp Reis (1834-1874) chcel svojim študentom predviesť premenu zvukových vĺn na elektrinu pomocou dreveného naslúchadla. Najprv vytvoril "hovoriacu mušlu". Potom pripevnil do membrány napnutej cez otvor naslúchadla platinový prúžok a na jeho zadnú stranu pridal pružinu, obe časti mali kovový spoj a boli pripojené k batérii. Reis umiestnil tento prístroj, vysielač do malej drevenej krabičky so sklenenou doskou a trubicou. Pomocou spojovacieho drôtu potom nasmeroval vibrácie do sluchadla, ďalšej malej drevenej krabičky, ktorá obsahovala cievku. Keď sa elektrické impulzy dostali do závitu cievky, vytvorili striedavé magnetické pole. Pod vplyvom magnetického poľa sa v krabici zodvihla ihlica a vytvorila vibrácie, ktoré drevená krabica, slúžiaca ako rezonančná skriňa ešte zosilnila. Reis poslal do vedľajšej miestnosti svojho kolegu aj s vysielačom a požiadal ho, aby do "hovoriacej mušle" povedal vetu, ktorá ho napadne. "Kôň neje uhorkový šalát," boli slová, ktoré sa niesli zo sluchadla. Experiment sa tak podaril, ale na kvalite zvuku bolo stále čo zlepšovať, pretože prudké zapínanie a vypínanie prúdu jeho prenos rušilo. 
V roku 1876 zažiadal Alexander Graham Bell (1847-1922) v Spojených štátoch amerických o patent na prístroj, ktorý prenáša zvuk pomocou elektrických vĺn. Vnútri druhého dreveného sluchadla sa nachádzal tyčový magnet s indukčnou cievkou a pred ním bola umiestnená železná membrána. Keď zvukové vlny rozvibrovali membránu, magnetické pole tyčového magnetu sa zmenilo a prúd odpovedajúci akustickým vibráciám sa indukoval v cievke. Výsledkom bolo to, že pri Bellovom prístroji sa prúd nevypínal, ale moduloval frekvenciu vibrácií. Okrem skutočnosti, že zvuk z tohto prístroja bol kvalitnejší, ponúkal aj ďalšie výhody: odpočúvacia aj hovoriaca časť mali rovnaký tvar a prístroj sa preto dal lepšie ovládať. Telefón sa čoskoro rozšíril po celom svete.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára