Vyhľadávať v tomto blogu

pondelok 11. júla 2011

Môj názor na Leviatana


Konečne som dočítala Leviatana a moje čakanie na neho sa vyplatilo. Aj keď sa niektorým recenzentom na knihe nepáči, že má jednoduchú a predvídateľnú zápletku, ja si myslím, že to vôbec nevadí. Je to preto, že má nádherne vykreslené kulisy, ktoré sú dotvorené ilustráciami Keitha Thompsona a dej sa posúva nezadržateľným tempom stále ďalej.

Je to už nejaký čas, čo som naposledy čítala knihu, a preto som sa cez prvé stránky prehrýzala pomaly, ale keď som sa dostala do tempa, musela som si dávať limity, koľko strán môžem prečítať za deň, aby som knihu neprečítala na jedno posedenie. Je síce pravda, že kniha má cez 400 strán, ale má veľké riadkovanie a písmo, plus do strán sú započítané aj ilustrácie, ktorých je dosť. 

Obal knihy je asi jeden z najkrajších, ktoré som doteraz videla. Čo ma však sklamalo, ale čo ma vie sklamať na každej knihe, boli preklepy a skutočnosť, že som nad niektorými českými slovami uvažovala, ako by sa preložili do slovenčiny. Škoda, že bývame v takej malej krajine, kde sa veľa kníh neprekladá, ak nie sú bestselleri. Preto som rada, že aspoň v Čechách vychádza oveľa viac fantasy kníh.


 Čo sa týka kníh s alternatívnou históriou, bývam dosť skeptická a aj v tejto knihe som si musela zvyknúť na to, že Františka Ferdinanda  s manželkou nezabili srbskí revolucionári, ale boli až neskôr otrávení. To už nehovorím o úplne vymyslenom synovi Alexandrovi. Autor v závere knihy vysvetľuje, ktoré veci v knihe majú reálny základ. Všetko ďalšie sa už vyvíja úplne inak ako skutočnosť, takže som sa mohla viac ponoriť do vymysleného sveta, ktorý je tiež rozdelený (tak ako to bolo v skutočnej histórii) na dva tábory, industriálov a darwinistov. Kniha by mala mať skôr nálepku dieselpunk, lebo stroje už nespadajú pod parnú alebo kolieskovú sféru . Viacerým ľuďom sa určite páčia skôr darwinisti, lebo ide o nový zaujímavý námet. Umelo vytvorené zvieratá používané ako bojové a iné stroje sú určite zaujímavejšie ako industriálne bojové stroje, ktoré predbehli dobu. Darwinistov v knihe považujú za heretikov a dokonca sú odsudzovaní aj v samotnom Anglicku a Londýne. Niet divu, keď v skutočnom svete vyvolalo len Darwinovo dielo vlnu nevôle. Genetické mutácie zvierat by určite v skutočnosti v takomto rozsahu nikto netoleroval. A Leviatan, podobný Zeppelínom je vlastne obrovská veľryba na ktorej sa nachádzajú ďalšie živočíchy, ktoré spolu žijú v symbióze a tvoria jeden obrovský ekosystém. Industriály naproti tomu len predbehli dobu svojim technickým pokrokom a v knihe sa hovorí, že to je len kvôli vzniku umelých zvierat, aby im mohli dostatočne konkurovať. Zaujímavé sú viac-nohé bojové stroje, v akom sa pohybuje aj jedna z hlavných postáv, Alexander. Dalo by sa povedať, že až v súčastnosti sa začína vytvárať podobný typ strojov, ale nikdy neboli použité v boji. Svet v knihe je čiernobiely a o to je zaujímavejšie sledovať, ako sa obe strany oboznamujú so svetom svojich nepriateľov.  Kniha je vo svojej podstate tak akčná, že ju možno bez váhania zaradiť pod žáner dobrodružná literatúra. Je zaraďovaná aj medzi teenagerské knihy, ale myslím, že ju vedia oceniť aj dospelí. Ja by som však popri napätí zvládla aj kvetnatejšie opisy obidvoch táborov nepriateľov a opisy útrob darwinistických príšer alebo spôsoby ich tvorenia. Dúfam, že ďalšie knihy zaženú môj hlad po ešte dôkladnejšom zoznámení sa s týmto úžasným svetom fantázie, ktorý je však tak blízko našej skutočnej histórii.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára