Vyhľadávať v tomto blogu

utorok 19. apríla 2011

Meranie času

Minule som sa zastavila v jednom z mojich obľúbených miest v Bratislave, a to v meštianskom dome U Dobrého pastiera. Nachádza sa tu múzeum hodín, ktoré tam funguje od roku 1974. A čo je už typickejšie pre steampunkerov, ako ozubené koliečka zo starodávnych hodín?V expozícii sa nachádzajú hodiny od konca 17. storočia do konca 19. storočia. V Bratislave má hodinárske remeslo bohatú históriu a najstaršie zmienky o ňom pochádzajú z 15. storočia, kde sa spomína oprava vežových hodín. Až v druhej polovici 18. storočia si hodinári ustanovili svoj vlastný cech, lebo predtým existoval len spoločný cech pre zámočníkov, hodinárov a puškárov. Podľa špecializácie sa delili na dve skupiny, a to na výrobcov hodín a hodiniek. 

Zaujímavý je aj dom v ktorom sa expozícia nachádza. Je to rokoková stavba z druhej polovice 18. storočia. Bol postavený, aby zaplnil klinovitý priestor, ktorý vznikol spojením dvoch ulíc zbiehajúcich sa do seba. Predná časť domu je veľmi úzka, iba o šírke jednej izby a schodiska. Tento dom je považovaný za jeden z najkrajších v Bratislave a nesie meno podľa sochy Krista („dobrého pastiera“) osadenej na rohu budovy.
Prvé pokusy merania času podľa Slnka, Mesiaca a hviezd boli zaznamenané v 35. storočí p.n.l. Potom sa zachovali staroegyptské slnečné a neskôr vodné hodiny. Mechanické kolieskové hodiny vznikli v 13./14. storočí n.l. Bolo vynájdené kyvadlo a neskôr bolo nahradené stočenou pružinou, ktorú vynašiel Robert Hooke. V 17. storočí vznikli vreckové hodinky a v 19. storočí vynašiel Angličan Alexander Bain prvé elektrické hodiny. Toľko zo stručnej histórie merania času, ktorú si môžete prečítať aj ak raz navštívite toto maličké múzeum. 
Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára