Vyhľadávať v tomto blogu

nedeľa 10. apríla 2011

Slavcon

Tak nakoniec som sa aj ja rozhodla navštíviť tohtoročný Slavcon. Ako inak, keď mal steampunkový nádych.


V piatok sa hneď Slavcon začal prednáškou o Zlatom kompase, ktorá ma ešte viac navnadila, aby som túto rozsiahlu trilógiu v krátkom čase konečne dočítala. Stále nechápem, prečo je označovaná ako detská knižka. Je tak zložitá, má toľko dejových línií, svetov a nových nápadov, už len politika Magistéria, orgánu, ktorý celý Lyrin svet ovláda je veľkou náboženskou machinériou, ktorej činy ťažko pochopí aj dospelý.


Hneď po tejto prednáške nasledovala dlho očakávaná prednáška o Steampunku vo filmoch a seriáloch. Dosť ma sklamalo, že to bola taká istá prednáška, ktorá sa konala minulý rok na Istrocone. Taktiež bola dosť rušená niektorými jedincami, ktorí sa bez slušného prihlásenia o slovo dožadovali pozornosti. Jedinú novú vec, ktorú som sa dozvedela na prednáške bola, že seriál Tin Man, akási prerábka Čarodejníka z krajiny Oz, bola zaradená medzi steampunkový seriál. V najbližšom čase sa ho chystám pozrieť a vyhodnotiť, či sa tam nachádza aspoň niečo steampunkové.Veľmi ma potešilo, že na Slavcone sa pohybovali kreatívni ľudia, ktorí nadšenie pre steampunk prezradili aj svojimi kostýmami.

V sobotu ráno sa konala prednáška Mystika a technologie ve Steamfernu, ktorá mala veľmi komornú atmosféru a osvetľovala dva aspekty - mystický a technologický, ktoré sa nachádzajú v novej steampunkovej hre, ktorú vytvorili naši susedia Česi. Prednášajúci prezradil, že Česi sú druhá najväčšia steampunková komunita na svete, tak ktovie čo je na tom pravdy. Isté však je, že u nich steampunk naozaj žije a táto už druhá česká steampunková hra je toho dôkazom. 


Ďalšou očakávanou prednáškou bolo Úžasné století páry v podaní Leonarda Medeka, ktorý je jedným z najplodnejších  spisovateľov českej fantasy. Dostali sme sa od politiky, erotiky, techniky a vynálezom až k armáde. Dôležité dátumy si overoval v útlej knižke - Světové vynálezy v datech, ktorú si doniesol so sebou. Hneď na začiatku však priznal svoj názor na steampunk, ktorý dosť zatracuje. Myslí si, že celá myšlienka steampunku, ktorá je založená na vete - Čo by bolo keby 19. storočie pokračovalo aj do budúcnosti, je zbytočná, keďže toto storočie vyťažilo, čo sa vynálezov a zmien týka, maximum. A tak sme za zvukov nejakého talentovaného gajdistu, keď sa prednášajúci nedal zastaviť a prednášal aj 15 minút po limite, skončili túto jeho veľkú výpravu do reálií 19. storočia.


V sobotu som sa ešte zúčastnila prednášky Františky Vrbenskej O ženách bojovnicích - netradične. Síce to nemá so steampunkom nič spoločné, ale musím podotknúť, že to bola úžasná prednáška a málokto ma dokáže zaujať dvojhodinovým prednášaním ako Františka. Myslím si, že má neuveriteľný dar reči a rozprávačskú schopnosť. Vyrozprávala nám neskutočné množstvo mytologických a historických príbehov o ženách, ale aj mužoch v bojoch a vojnách a čo si pri tom prežili. Samozrejme, nemôžem zabudnúť ani na začiatok jej prednášky, kedy nám osvetlila akí rozdielni sú muži a ženy už len pri obyčajnom sprchovaní. Nakoniec nám porozprávala jeden smutný príbeh matky a jej syna, ktorý si myslel, že zahynula niekde v koncentračnom tábore a keď zistil, že je nažive, nedokázal sa od nej odtrhnúť a držal sa jej aj keď bola v práci alebo varila. Za búrlivého potlesku a neskutočného dojatia Františky Vrbenskej som zakončila aj svoj sobotňajší program na Slavcone.
V nedeľu už bolo na cone ľudí len veľmi poskromne, ale nemohla som si nechať ujsť prednášku o Sandmanovi a Christopherovi Nolanovi. 
Keď som sa chystala na Slavcon, mala som v pláne objaviť sa tam v nejakom steampunkovom outfite, ale posledný týždeň bolo všetko proti mne, od nedodaného tovaru až po zháňanie ihly na pokazený zips a aj po obvolaní asi 20-tich ľudí som žiadnu ihlu nenašla. Preto ste ma v piatok mohli vidieť len v niečom taktomto:

Takže dúfam, že aj tento viktoriánsky pokus sa počíta.5 komentárov:

 1. Videl som všetky prednášky toho pána zo Steam inferna a musím povedať, že by veľmi rád protirečil názoru, že technológie zobrazované v steampunku nevyťažili zďaleka všetko čo viktoriánska doba mohla vyťažiť. Príkladom je taká vzducholoď, ktorá sa vďaka zrúteniu Hindenburgu už nedostala k slovu a nie je dôvod aby sa nemohla udržať táto preprava doteraz.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Tak vzducholode by určite chceli vidieť na oblohe viacerí z nás a dúfam, že niekedy aspoň nejakú uvidím. Ja tiež nesúhlasím s tvrdením, že sa vyťažilo z 19. storočia všetko čo sa malo, lebo každopádne steampunk je len fantasy žáner a ako taký sa opiera o fantáziu, ktorá nepozná hranice.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Nejde o hranice, aj dnes sa nájdu skeptici, čo tvrdia, že technologické cesty akými sa vydalo ľudstvo mohli byť úplne iné, keby... a možno aj na to odpovedá steampunk. Ako každé sci-fi (steampunk sa podla mňa jednoducho definuje ako sci-fi z minulosti) aj on by mohol inšpirovať k istej dávke technických pokrokov... verne = ponorka napr.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. jaaj, krátko po SlavCone som sa nemohla dopátrať tohto blogu a dnes som si na to spomenula :) Ďakujeme za foto a tiež zverejnenie našej poskromnejšej snahy. Inak pekný blog.

  kreatívni ľudia alias Lenka a Peťo

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Nie je začo, ja som rada, že tam niekto prezentoval skutočnú stempunkovú atmosféru :)

  OdpovedaťOdstrániť