Vyhľadávať v tomto blogu

sobota 30. apríla 2011

Tin man

Konečne som si pozrela minisériu Tin man, ktorá je označovaná ako steampunk. Ten steampunk by ste tam museli veľmi pozorne hľadať, keby ste ho tam chceli nájsť. Je síce pravda, že príbeh sa odohráva v klasickom fantasy svete, ale s mnohými modernejšími zákutiami, ako mesto, v ktorom sa pohybujú viktoriánsky oblečení ľudia, ozbrojené zložky zlej kráľovnej, ktorí sa podobajú na nemecké nacistické jednotky a farmárske mestečko, ktoré skôr pripomína súčasnosť. Ak by sme však nazývali steampunkom každú fantasy s technickými prvkami (ako napríklad napodobenina CD v Tin manovi), tak by sme museli túto nálepku dať mnohým filmom a knihám, ktoré nemajú so steampunkom skoro nič spoločné.

Príbeh je o mladej DG, ktorá žije na farme so svojimi rodičmi a čoraz častejšie ju začnú znepokojovať veľmi živé sny o neznámej žene a krajine. Až jednu noc prídu ozbrojení muži a jedinou záchranou pred nimi je tornádo, ktoré ju prenesie do krajiny Outer Zone. Tu stretne Tin mana, po ktorom je séria pomenovaná, ale nikto nechápe prečo, lebo je len jedným z vedľajších postáv. Stretáva aj muža so zipsom na hlave - Glitcha, ktorému bola násilne odstránená časť mozgu alebo  Rawa, ochlpeného chlapíka, ktorý dokáže čítať myšlienky. Zisťuje, že krajine vládne zlá čarodejnica Azkadellia, ktorú hrá Kathleen Robertson z Beverly Hills 90210 a náhodou je to jej sestra. Zisťuje aj, že jej rodičia boli len naprogramovaní roboti a jej skutočnou matkou je kráľovná, ktorú drží jej sestra v zajatí.

Seriál má veľmi rozporuplné hodnotenia. Niekto ho považuje za veľmi naivný. Niektoré detaily sú až veľmi lacné, ako okrídlené Azkadelliine opice, ktoré má vytetované na dekolte a po detailnom zaostrení kamery na jej hruď, jej z nej vylietajú, keď ich chce na niekoho vyslať. Zooey Deschanel je jednou z mojich obľúbených herečiek, ale tu sa mi zdá, že pôsobí dosť naivne a až príliš často púli oči.  Filmové triky mohli byť trochu lepšie spracované, ale ide predsa len o nízkorozpočtovú minisériu. Niektorým sa ale seriál páči, lebo je to akési pokračovanie Čarodejníka z krajiny Oz a zmes Alice v krajine zázrakov a krajiny zo sci-fi seriálov. Ďalšie pozitíva seriálu sú, že behanie po krajine pripomína počítačové hry a sú tu celkom humorné dialógy a zaujímavý príbeh. Objavila som aj informáciu, že televíza Markíza seriál odvysielala v januári tohto roku.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára